İçeriklere Görsel Ekleme

AnasayfaYazılarGrafik & Web Tasarımİçeriklere Görsel Eklemeİçeriklere Görsel Ekleme

 

Web siteleri, her içerikle birlikte artan konu sayılarında, görseller de dahil olmak üzere birçok detayu göz önünde bulundurarak geliştirilebiliyor. İçeriklere görsel ekleme işlemlerini, içeriği paylaştıktan sonra da yapabilirsiniz faka bu işlem çok uğraştırıcı olacağı için, içeriği paylaşmadan önce gerekli ayarlamaları yapmış olmalısınız. Yada içerik hizmetimiz ile hiç uğraşmadan halledebilirsiniz.

 

Makalelere Uygun Görsel

 

Makaleler, görseller kısmında yer alacak olan ek özelikleriyle ve paylaşımların SEO uyumlu olma durumlarıyla daha avantajlı hale getirilebiliyor. İçeriklere görsel ekleme bir istek olarak değil, ulaşılabilecek kitlenin büyütülebilmesi amacıyla zorunluluk haline geliyor. Tesisat ile ilgili olan bir makalede uçak motoru görseline yer verilmesi, öğretmelikle ilgili olan içerikte, lavabo fotoğrafının bulunması tamamen uyumsuz olacaktır.

 

Hem makaleler için konuyla alakalı olan görselleri aratmalı hem de özgünleştirdiğinizden emin olmalısınız. Özgünleştirme işleminin gerçekleştirilmemesi halinde, içeriklerde yapılan kopyanın aynısını görseller için de yapmış olduğunuzda, içeriğinizin özgünlük yüzdesinde ciddi düşüşler yaşanacaktır.

 

Özgün Görsel Nasıl Oluşturulur?

 

Görsellerin özgünleştirilebilmesi için, fotoğrafı sizin çekmiş olmanıza veya direkt olarak daha önce paylaşılmamış görseli paylaşmanıza yönelik bir şart bulunmuyor. İçeriklere görsel ekleme işlemlerinde, internetten büyük boyutlu olacak şekilde bulduğunuz görselleri, ekran görüntüsü alma programlarıyla kırpabilirsiniz. Orijinal halinden farklı boyutta olacak şekilde görseli kırptıktan sonra, hangi boyutta eklemek istiyorsanız düzenleme yapabilirsiniz. Bu işlem için ise word üzerinden veya makale ekleme paneli üzerinden, kırpmış olduğunuz fotoğrafa yeni boyutları belirleyebilirsiniz.

 

Görsel Adları Nasıl Seçilmeli?

 

Görseller, tarayıcıda aratıldığında, ilgili konuya yönelik olmak kaydıyla isimlendirilebilir. İçeriklere görsel ekleme işlemlerinde sadece başlıklar değil, anahtar kelimeler de büyük bir öneme sahiptir. Başlığın mutlaka görsel adı olarak kullanılması gereklidir. Aynı zamanda, popüler olan ve arama hacmi fotoğrafa göre yüksek olan görseller için de özel olarak isimlendirmelerin yapılması gerekiyor. Kedilerle ilgili olan bir görselde, köpeklerle ilgili bir başlık atılması yerine, arama hacmi ve görselin genel yapısı doğrultusunda isimlendirmenin doğru gerçekleşmesi gerekiyor. Kodlar veya arama yapılamayacak semboller yerine, harflerle veya sayılarla içeriklerin oluşturulması gereklidir. Görsellerde Alt Etiketin Özeti

 

Görseller, metinler kadar önemli bir yapıya sahip olduğu için, internet sitelerinde optimizasyonla ilgili her detayda etkisini görmek mümkündür. İçeriklere görsel ekleme sürecinde, title kısmından etiketleri düzenleyebilir, görsellerin sisteme girilmesiyle birlikte, internette hangi aramalarla bulunabileceğini belirleyebilirsiniz. İçeriklerin kolayca ulaşılabilirlik durumu sadece anahtar kelimelerle ilgili değildir.

 

Görsellerin boyutları, özgünlüğü, alt etiketlerle desteklenmiş olma durumu da direkt olarak seo çalışmalarında büyük bir yere sahip oluyor. Öncelikle başlık etiketinin içerikte kullanılması, daha sonra ise başlıkla uyumlu olan diğer kelimelere makale içerisinde ve görselin etiketler kısmında yer verilmelidir. Tarayıcıda, paylaşımınıza veya benzer konulara yönelik yapılan araştırmalarla birlikte, görseliniz sayesinde daha geniş bir kitleye hitap edebileceksiniz.

 

Görseller Nasıl Sıkıştırılır?

 

İçeriklerin özel olarak görsellerle desteklenmesi, internette bulunması amacıyla pek çok görseli özgün hale getirebilirsiniz. İçeriklere görsel ekleme işlemlerinde, sıkıştırmaya özen gösterilmesi, paylaşımların sayfada paylaşılma sürecini kolaylaştıracaktır. Fotoğrafların boyutlarında, kalitenin düşmesine neden olunmaksızın gerçekleştirilebilen sıkıştırma işlemlerinde, JPEG küçültme hizmeti verilen internet sitelerinden yararlanılabilir. Bu işlemler sadece bir kez olmadığı gibi, herhangi bir uygulamada da ücret talep edilen bir yapıya sahip değildir.

 

PNG, PDF, SVG, JPEG, GID türünde olan tüm dosyalar, internet sitelerine yüklenmesi veya transferinin kolayca gerçekleştirilebilmesi için sıkıştırılmaya uygundur. Sıkıştırılan bir görselin dönüştürülmesiyle ilgili işlemlerde de herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Format değiştirmek için belirlenen sitelerde olduğu gibi, sıkıştırma için kullanılabilen sayfaları da görsel sıkıştırma amacıyla, fotoğrafları siteye yükleyerek düzenleyebilirsiniz.