İnternet Sitesi Açmak

AnasayfaYazılarGrafik & Web Tasarımİnternet Sitesi Açmakİnternet Sitesi Açmak

İnternet Sitesi Açmak

İnternet siteleri; insanların yazdıklarını yayımlamaları, müzik dinlemeleri, video izleme ve paylaşmaları gibi pek çok faaliyeti bir arada yerine getirebildiği sanal bir dünyadır. Belirli adımları yerine getirerek isteyen herkes artık internet sitesi açmak konusunda somut adımlar atabilmektedir. İnternet sitesi açma faaliyeti için yapılması gerekenleri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Alan Adı

Belirli adımlardan oluşan bir internet sitesinin açılması sürecinde, ilk olarak bir alan adının (domain) satın alınması gerekmektedir. Alan adı, site için belirlenen isimdir. Bu ismin hâlihazırda kullanılıp kullanılmadığı öğrenilebilir; sonrasında hangi uzantı ile alınacağına karar verilmelidir. Alan adı(mysite.com) alınarak ilk aşama gerçekleştirilmiş olur.

 

  • Hosting Alımı

Bir internet sitesi kur girişimi için yapılmak zorunda olunan ikinci adım barındırma hizmeti yani hostingin alınmasıdır. Aktif bir biçimde sitenin fonksiyonel açıdan çalışmasına yarayan hosting, aslında yayımlanmakta olan video, yazı, fotoğraf gibi içerikler için bir harddisk görevi görecektir. Bilgisayar kapalı olsa dahi insanlar içeriklere bu şekilde ulaşabileceklerdir.

 

  • Tasarım ve İçerik Yönetim Sistemleri

Alan adı ve hosting alındıktan sonra ikisi birbiriyle etkileştirilip site aktif duruma getirilebilir. Bu hususta hosting firmaları yardımcı olmaktadır. Sonraki adım da sitenin altyapısı seçilerek oluşturulabilir. Günümüzde dünya genelinde en çok kullanılan WordPress hazır altyapısı, kolay kullanımıyla insanların ilk tercihi olmaktadır. Kolayca sitenin şablonuna erişip düzenlenebilir, sitenin tarzına uygun tema seçilebilir. Özgün bir alan oluşturmak için ücretsiz ya da ücretli olarak sunulan bu temalar kullanılabilir.

 

WordPress altyapısı, kodlamalar ile uğraşılmadan sitenin düzenini sağlamaya yarar.  WordPress hesabı oluşturmanın ardından verilen yönetim panelinden ilk olarak tema belirlenmelidir. Bununla birlikte, sistem dışından da tema yüklenilip kullanılabileceği gibi WordPress’in sunmuş olduğu temalar da kullanılabilir. İlkin ücretsiz bir tema kullanmak, sistem öğrenildikten ve devamlılık sağlandıktan sonra ücretli temalara geçiş yapmak önerilmektedir. Site açmada son aşama olarak gereken eklentiler, yine WordPress üzerinden yüklenilebilir. Ücretli, ücretsiz ya da deneme sürümlerinin bulunabileceği panelin bu bölümünde; sosyal medya, güvenlik, spam, site şablonu gibi farklı eklentilerle sitenin daha güvenli ve kullanışlı olması sağlanılabilir.

 

Kendi Siteni Kur

 

Kendi siteni kur faaliyetine girişildiği esnada yapılan tüm bu çalışmaların sitenin faaliyet gösterdiği sektöre veya faaliyet alanına uygun olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, ilgili alana yönelik çalışmalara başlanılmadan önce önceliklerin belirlenmesine azami hassasiyet gösterilmesi gerekir.

 

  Profesyonel nitelikli bir web sitesi oluşturabilmek için atılması planlanan bu adımlar, siteye ilişkin bilinirliğin arttırılması amacını taşımaktadır. Bu da siteye eklenecek görsellerin kalitesinden başlanarak oluşturulacak içeriklerin özgünlüğüne kadar birçok değişkenin doğru olarakbir araya getirilmesiyle mümkün hale gelmektedir.

 

İnternetin kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte, kullanıcılar her fırsatta birbirlerine web site alternatifleri önererek başarılı olan sitelere yönlendirmeler yapmaktadır. Ancak bir internet sitesi hazırlamak günümüz imkânlarıyla son derece kolay gözükmesine rağmen bu sitenin başarılı olabilmesi oldukça titiz bir çalışma gerektirmektedir. Bilhassa kurumsal kimlik elde etmek isteyen veya var olan kimliklerini korumayı ve geliştirmeyi hedefleyen işletmeler, bu konuya oldukça önem vermektedir.

 

Başarılı bir sitenin temel özelliklerinin başında doğru şekilde tasarlanmış olması gelmektedir. Bunun için de kullanılacak arka plan renklerinden başlanarak fotoğraf seçimine, açıklama özelliği taşıyan yazıların hangi alanlara yerleştirilmesi gerektiğinden kullanılacak videoların kalitesine kadar geniş bir taslağın önceden planlanması ve oluşturulması gerekmektedir. Mobil kullanımın günden güne yayılmasıyla birlikte, kurulması planlanan web sitesinin mobil cihazlarda sorunsuz görüntülenecek donanıma sahip olması da çok önemli bir değer olarak ön plana çıkmaktadır.