İnternet Sitesi Kurma

AnasayfaYazılarGrafik & Web Tasarımİnternet Sitesi Kurmaİnternet Sitesi Kurma

İnternet Sitesi Kurma

Günümüzde hangi sektörde bulunulursa bulunulsun bir web sitesi ihtiyacı doğmakta; satılmak istenen ürün ve hizmetlerin faydasının hızlı bir şekilde müşteriye yansıtılmasının ve anlatılmasının sağlanması gerekmektedir. Böylelikle herhangi bir fiziki tanıtım faaliyetine gerek kalmaksızın ürün ve hizmetler tanıtılabilir; bu maliyet açısından da son derece uygun meblağlar ödenerek gerçekleştirilebilir. Bunun için yapılması gereken şey internet sitesi kurma faaliyetine girişmektir. İnternet sitesi kurma eylemini gerçekleştirmek için bugün pek çok alternatif yöntem bulunmakta; bu yöntemlere dair gerekli araştırma ve incelemenin yapılmasının ardından uygun olan yolla internet sitesi kurma aksiyonu gerçekleştirilmelidir. İnternet sitesi kurma hizmetleri kapsamında pek çok platform, vermiş olduğu hizmet sayısıyla orantılı ücretler istemektedir.

 

Site Kurmak

 

Bir web site kurmak istenildiğinde bütçe ve bununla bağlantılı olarak düşünülmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Maddeler halinde sayılması gerekirse bunlar:

 

  • Bütçe

 

Site kurma faaliyetine girişileceği vakit ilk düşünülmesi gereken konulardan biri bu işin maliyetinin ne kadar olduğudur. Ücretin ise değişkenlik gösterdiği birkaç unsur bulunmaktadır. Bunların en öncelikli olanı ne tarz bir internet sitesi kurulmak istendiğidir.

 

Web site geliştiriciler ilk olarak sıfırdan site yapmayı seçerler. Ancak bu durum, teknik bilgisi bulunmayanlar için bir hayli zor gözükmektedir. Buna alternatif olarak internet sitesi kurmayı basitleştiren içerik yönetim sistemleri ve sürükle-bırak web sitesi kurma araçları barındıran yazılımlar bulunmaktadır.

 

Masraflar bir seçenekten ötekine doğru değişkenlik göstermektedir. Mesela WordPress’i web kurucu olarak seçerseniz temalara, eklentilere ve diğer özelliklere yatırım yapmak gerekebilmektedir. Bütçe ve teknik beceri uygunluğuna göre seçim yapılabilir.

 

  • İnternet Sitesinin Yönetimi

 

İnternet sitesi yönetimini ya kendiniz yaparsınız ya da sizin yerinize başkası yapar ve ona yapılan bu iş karşılığında ödeme gerçekleştirirsiniz. Her iki seçeneğin de kendine göre artıları veya eksileri bulunmaktadır.

 

Platformunuz ne olursa olsun web site veya eklentileri sık bir şekilde güncellenmeye ihtiyaç duyar. İçerik yönetim sistemleri ve web site kurucularına ilişkin güncellemeler, genellikle birkaç tıklamayla yapılmaktadır. Fakat özel web sitelerin elle yapılması gereken güncellemelere ihtiyacı bulunmaktadır.

 

Eğer kodlama bilginiz yoksa muhtemelen bu görev bir geliştiriciye verilir. Geliştiriciye verilecek ücret, birkaç faktöre bağlı değişkenlik göstermektedir. Eğer bir ajanstan yardım istenilirse ücret daha da yüksek çıkmaktadır. Bu durumda hazır bir web sitesi kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

  • Eklentiler

 

Belirlenen alan veya sektörler doğrultusunda ihtiyaç olunan eklentiler incelenebilir ve araştırılabilir. Mesela web sitesi bir blog sitesi olarak kullanılmak isteniyorsa; başlangıç için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), iletişim formları, analitiklerve site önbellekleme için eklentiler yükleyebilirsiniz. Resim galerisi, paralaks arkaplan ve diğer görünüş özelleştirmeleri ilk etapta gerekmeyebilir. Ancak uzun vadede bunlara ihtiyaç doğabilir. Bütün bu faktörler ek ücretler şeklinde maliyete yansıyacaktır.

 

  • Hosting ve alan adı seçimi

 

Site kur faaliyetine girişilmeden önce başlangıçta düşünülmesi gereken şey hosting yani barındırma hizmetidir. Bir hosting hizmetinin muazzam bir şekilde çalışması için pahalı olmasına gerek yoktur.

 

Hosting hizmetine ek olarak özel bir alan adı seçilmesi gereklidir. Farklı alan adlarına yönelik farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Akılda kalıcı ve dikkat çekici bir alan adı seçmek, son derece mühimdir. İşletmenin hangi alanda hizmet vereceğine ilişkin orijinal bir alan adı seçiminde fayda vardır.

 

Bütün içerik yönetim sistemleri ve web site kurma araçları güvenli görülmektedir. Fakat başka bir güvenlik aracına ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple bir SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası almak gerekir. SSL sertifikalarına ilişkin fiyatlar, alınacak hizmet türüne göre değişkenlik göstermektedir.