SeoUrl (Link) Seçimi

AnasayfaYazılarGoogle SEOSeoUrl (Link) SeçimiSeoUrl (Link) Seçimi

Günümüzde birçok dinamik web sitesi, zengin içerikleri ile birlikte Google'da ilk sıralara çıkmayı amaçlamaktadır. Buna göre özellikle de wordpress tabanlı web sitelerinde, öne çıkmak için yapılması gereken en temel ayarlamalar çok daha kolay biçimde yapılmaktadır.

Seo ayarları arasında yer alan ve direkt olarak internet sitesi için bağlantıyı ilgilendiren  url yapısının da iyi ayarlanması son derece önemlidir. Bu noktada url (link) seçiminin iyi ayarlanması gerekmektedir. Çünkü en temel seo ayarlarından biri olan url ayarı ile seo puanınız yükselebilir ve Google tarafından daha fazla görülebilirsiniz. Bu da size olumlu olarak geri dönüş sağlayabilir.

 

Açtığınız Sayfalarda Link Nasıl Seçilir? Link ve İçerik Alakası Nasıl Olmalı?

 

Seo puanını etkileyen en temel özelliklerden biri olan url seçimi ve ayarlamasında dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Pekiaçtığınız Sayfalarda Link Nasıl Seçilir? Link ve İçerik Alakası Nasıl Olmalı?Buna göre url seçimi yaparken ilk olarak url'nin web sitesi ve web sitesinin ilgili sayfası ile alakası olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin kişisel bir web sitesinde olması gereken sayfalar hakkımda, iletişim, ana sayfa sayfalarıdır. Bu sayfalardaki url kısımlarında sayfa isimlerini geçirmeniz önemlidir.

 

Bununla birlikte sürekli olarak içerik üretilen bir platformda url seçimlerini yaparken seo ayarı için tercih ettiğiniz odak anahtar kelimeye göre url seçimi yapmalısınız. Çünkü bu sayede sayfanız Google tarafından direkt olarak görülebilecektir.

 

Kısaca, url seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 

  • Sayfa, kategoriye göre url seçimi yapılmalı,
  • Url seçimi yaparken url kısa tutulmalı,
  • Birincil anahtar kelime url'de geçmeli,
  • Kelimeler ayrılırken "-" kullanılmalı,
  • Standart url yapısı kurulmalı.

Bu gibi kriterlere uyulduğunda url yapısı son derece kaliteli olacaktır.

 

Bir diğer önemli konu ise link ile içerik uyumunun nasıl olacağı konusudur. İnternet üzerinden yüzlerce içerik üreten sayfa, site mevcuttur. Bu sitelerdeki içeriklerin konusuna göre url ayarlamasının yapılması gerekmektedir.

 

Örnek verecek olursak, içeriklerde bir anahtar kelime seçiminin gerçekleşmesi gerekir. Bu anahtar kelimenin de url kısmında gözükmesi o bağlantıyı güçlü kılacaktır. Bununla da birlikte Google tarafından üstlerde gözükmenin bir diğer yöntemi de çok aranan kelimelerin araştırmasını yaparak sitenize ve içeriklerinize bunları uyarlamanızdır. Çünkü çok fazla aranan kelimeler sizlerin üst sıralarda gözükmesini daha kolay hale getirecektir. Url bağlantılarınızda bu kelimelere de yer verecek olmanız seo puanının da yukarıya çıkmasına olanak sağlayacaktır.

 

Ayrıca içerik ile alakalı meta etiketlerini de kullanabilirsiniz. Bu meta etiketlerinin bir ya da birkaçını ilgili sayfanın url kısmına ekleyebilirsiniz. Böylelikle aramalarda kolaylık sağlayabilir ve neticesinde Google tarafından da daha hızlı tespit edilerek yukarılara çıkmanız sağlanabilir. Böylesi durumlarda web sitenizdeki trafik sayınız da artacak olup daha fazla gelir de elde edebilirsiniz.

 

Özetle şunu belirtmek gerekir ki; web sitelerinin daha yukarılarda gözükmesi adına Google tarafından içeriklerinizin yakalanması gereklidir. Bu noktada da site ayarlarınızın ki en önemli ayarlardan biri url yapısıdır, çok düzenli ve kaliteli olması gerekmektedir.

 

Url yapısında bahsettiğimiz kriterlere uygun olarak çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz en önemli özelliğin içeriğiniz için seçtiğiniz odak anahtar kelimenin url yapısında geçmesidir. Url yapısının oldukça basit ve kısa olması da bir avantajdır. Çünkü uzun karakterlere sahip url yapıları çok arka planda kalmakta ve aramalar da fazla yapılmamaktadır. Bunun önüne geçmek için belirttiğimiz üzere url yapısının kısa ve öz seçilmesi gerekmektedir.

 

Seo ayarlamasının yapılabilmesi için en önemli ayarlamalardan birinin url yapısı olduğunu bilmenizde fayda vardır.